خدمات میزبانی وب

سرور اختصاصی چیست | آشنایی با کاربردهای سرور فیزیکی

سرور اختصاصی چیست

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که هنگام راه‌اندازی وب‌سایت یا وبلاگ با آن روبه‌رو می‌شوید، انتخاب بهترین گزینه میان سرور های اختصاصی یا سرور های اشتراکی برای وبلاگ یا وب‌سایت خود است، در این مقاله به بررسی سرور اختصاصی چیست و کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

سرور اشتراکی یا اختصاصی؟

سوال بسیار مهمی است که برای دادن پاسخ درست به آن، نیازمند داشتن اطلاعات کافی در رابطه با این سرور ها و مزایای هر یک از آن‌ها هستید. در این مقاله شما را با مزایای تهیه سرور های پیشرفته‌ی اختصاصی ایران یا خارج آشنا خواهیم نمود. چنانچه قصد سفارش سرور های با کیفیت اختصاصی را دارید، توصیه می‌کنیم ابتدا مقاله‌ی زیر را با دقت مطالعه نموده و سپس اقدام به این‌کار نمایید. در این مقاله به بررسی سرور های اختصاصی و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • سرور اختصاصی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
 • مقایسه سرور های اختصاصی و سرور های اشتراکی
 • معرفی مزایای سرور های ایران و خارج
 • سرور های هاستیدا، یک تیر و چند نشان!

سرور اختصاصی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

 

سرور اختصاصی چیست

 

آیا تاکنون به این سوال فکر کرده‌اید که اطلاعات ارائه شده در اینترنت در کجا ذخیره شده و چگونه به دست شما یا دیگر درخواست‌کنندگان می‌رسند؟ وقتی مرورگر خود را باز کرده و بعد از ورود به یک سایت اینترنتی، اطلاعاتی اعم از مطلب، عکس یا ویدئو دانلود می‌کنید، این اطلاعات در واقع از قبل روی سرور سایت مورد نظر ذخیره شده و وقتی شما آن‌ها را مطالبه می‌کنید، در اختیارتان قرار داده می‌شوند. در واقع سرور یک سرویس‌دهنده بوده و اطلاعاتی که در آن ذخیره شده است را در اختیار سرویس‌گیرندگان قرار می‌دهد. به‌طور خلاصه در تعریف سرور می‌توان گفت که: سرور یک کامپیوتر بسیار قدرتمند با فضای ذخیره‌سازی وسیع است که اطلاعات ‌سایت شما را در خود ذخیره کرده و به بازیدکنندگان وب‌سایت ارائه می‌دهد.

سرور به دو نوع اشتراکی و اختصاصی تقسیم می‌شود. سرور مجازی همان‌طور که می‌توانید از نامش نیز حدس بزنید، نوعی سرور است که به‌صورت مشترک در اختیار چندین مشتری وب‌سایت قرار داده شده و این اشخاص به‌صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند. Dedicated Server ها نوع دیگری از سرور ها هستند که به صورت اختصاصی در اختیار مشتریان قرار گرفته و فقط مختص آن‌ها هستند. این سرور ها در مقایسه با سرور های اشتراکی، مزایای قابل تاملی دارند که در ادامه به‌طور مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت. سازندگان وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها معمولا در شروع کار خود از سرور های مشترک استفاده می‌کنند و بعد احساس نیاز به توسعه شغل خود، به سراغ Dedicated Server می‌روند.

Dedicated Server های هاستیدا به دو دسته تقسیم می‌شود:

بخش سرور های ایران به آن دسته از سرور های اختصاصی گفته می‌شود که در دیتاسنتر های داخل کشور قرار دارند. از مهم‌ترین ویژگی‌های سرور های ایران می‌توان به پینگ‌تایم پایین و سرعت بالای این سرور اشاره کرد. استفاده از انواع مختلف سرور های ارائه شده به صورت اختصاصی ایران از سوی آن دسته از ادارات و سازمان‌هایی که به دلایل امنیتی، از خارج شدن اطلاعات سرور های خود از ایران جلوگیری می‌کنند، محبوبیت بالایی دارد. سرور های خارج بر خلاف سرور ایران، از سوی دیتاسنتر های خارج از کشور میزبانی می‌شود ولی در عین حال، از لحاظ سخت‌ افزاری و نرم ‌افزاری تفاوتی با سرور های ایرانی ندارد. کیفیت بسیار بالای دیتاسنتر های خارجی یکی از عواملی است که سبب محبوبیت سرور های خارج شده و طرفداران بسیاری را برای این نوع سرور دست‌ و پا کرده است.

برخلاف تصورات اشتباهی که در زمینه‌ی پشتیبانی محدود از سرور های اختصاصی خارج وجود دارد، این نوع سرور نیز همانند سرور های ایران به صورت ۲۴ ساعته پشتیبانی می‌شوند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه ندارند. قابلیت نصب سیستم‌ عامل‌های مختلف روی سرور های خارج از دیگر عواملی است که سبب محبوبیت این سرور شده و استفاده از آن را به یکی از اولویت‌های اصلی صاحبان سایت‌های مختلف تبدیل کرده است. کاربرد انواع سرور Dedicated عبارتند از:

 • وب‌سایت‌هایی که ترافیک بالا دارند

این نوع وب‌سایت‌ها برای ارائه‌ی عملکرد لازم و پاسخ مناسب به بازدیدکنندگان خود لازم است که از سرور های اختصاصی استفاده نمایند.

 • سایت‌های بزرگ تجارت الکترونیک

استفاده از سرور Dedicated برای سایت‌هایی که در زمینه‌ی تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند، اجتناب ناپذیر بوده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • آژانس‌های دیجیتالی

آژانس‌های دیجیتالی برای ارائه‌ی خدمات منحصربه‌فرد و مطمئن به مشتریان خود، لازم است که از Dedicated Server استفاده نمایند.

 • وب‌سایت‌هایی با تنظیمات متفاوت

اگر وب‌سایت شما نیاز به کنترل بیشتر روی سخت ‌افزار، نرم‌ افزار و یا انتخاب سیستم‌ عامل داشته باشد، با انتخاب این نوع از سرور ها می‌توانید این کنترل را در دست گرفته و تغییرات مورد نظر خود را برای کسب نتیجه دلخواه اعمال نمایید.

مقایسه سرور های اختصاصی و سرور های اشتراکی

 

مقایسه-سرور-های-اختصاصی-و-سرور-های-اشتراکی

 

همان‌طور که گفته شد، Dedicated Server نوعی سرور است که بر خلاف سرور اشتراکی، فقط به یک وب‌سایت اختصاص داده شده و منابع آن نیز تنها توسط خریدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرور های اشتراکی و اختصاصی به لحاظ کارایی و ویژگی، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به معرفی و تشریح این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

 • هزینه

اولین و مهم‌ترین وجه تمایز سرور اشتراکی با Dedicated Server، تفاوت این سرور ها در هزینه‌ی خرید آن‌ها است. استفاده‌ی همزمان چند وب‌سایت از سرور های اشتراکی سبب می‌شود که هزینه‌ی عملکرد این سرور ها نیز بین شما و دیگر مشتریان تقسیم شود، که این موضوع در نهایت منجر به پایین آمدن هزینه‌ی خرید سرور اشتراکی نسبت به سرور Dedicated می‌شود.

 • پهنای باند

از دیگر تفاوت‌های سرور های نوع اختصاصی با سرور اشتراکی می‌توان به تفاوت در پهنای باند این دو سرور اشاره کرد. در سرور اشتراکی، شما و دیگر سایت‌هایی که اقدام به خرید آن سرور نموده‌اید، به‌طور مشترک از منابع فیزیکی سرور مانند پهنای باند، حافظه و پردازش‌‌گر، استفاده خواهید نمود. استفاده‌ی همزمان از پهنای باند سرور در مواقعی که یکی از سایت‌های دیگر ترافیک بالایی را ایجاد می‌کند، کندی سایت شما را به‌دنبال خواهد داشت. البته این مشکل فقط هنگامی سبب ایجاد مشکل خواهد شد که سایت شما یک سایت پر ترافیک مانند فروشگاه آنلاین بوده و دسترسی مشتریان به صفحات خرید نیازمند سرعت بالا باشد.

 • امنیت

در سرور های اشتراکی، شرکت میزبان وظیفه‌ی نصب کلیه‌ی نرم ‌افزار های فایروال و امنیتی را بر عهده دارد و شما هیچ دخالتی در این زمینه نخواهید داشت؛ اما در Dedicated Server، مسئولیت نصب نرم ‌افزار های امنیتی بر عهده‌ی خود خریدار است و از آن‌جایی که تنها کاربر سرور خود شما هستید، سایت‌تان از نظر امنیتی در رتبه‌ی بسیار بالاتری نسبت به سایت‌هایی که از سرور های اشتراکی استفاده می‌کنند قرار خواهد گرفت.

معرفی مزایای سرور های ایران و خارج اختصاصی

 

مزایای-سرور-های-اختصاصی

 

تصمیم برای خرید سرور یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که وقتی شروع به راه‌اندازی یک وب‌سایت می‌‌کنید با آن مواجه خواهید بود. با توجه به هزینه‌ی پایین سرور های اشتراکی، خرید این سرور ها ممکن است ایده‌ی جذابی به نظر برسند اما خرید سرور اختصاصی مزایای منحصربه‌فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به‌راحتی نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. به‌عنوان مهم‌ترین مزایای استفاده از سرور های نوع اختصاصی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت بالا

از جمله مهم‌ترین و جالب توجه‌ترین مزایای سرور های بروز اختصاصی می‌توان به بالا رفتن سرعت وب‌سایت که به‌دلیل استفاده‌ی اختصاصی از منابع سرور اتفاق می‌افتد، اشاره نمود. خرید سرور Dedicated به شما این امکان را می‌دهد که سرعت وب‌سایت خود را افزایش داده و با این‌کار تجربه‌ی کاربران خود را نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشید.

 • امنیت بیشتر

دومین مزیتی که با خرید این نوع سرور ها امکان بهره‌مندی از آن را برای خود فراهم خواهید کرد، بالا بردن امنیت وب‌سایت‌تان است. با استفاده از سرور ایران یا خارج اختصاصی، می‌توانید اقدامات امنیتی بیشتری را برای تامین امنیت وب‌سایت خود انجام داده و خطرات احتمالی را تا سطح قابل توجهی کاهش دهید.

 • کنترل بیشتر

خرید سرور های نوع اختصاصی هاستیدا امکان کنترل سخت‌ افزارها و نرم ‌افزار های وب‌سایت را افزایش می‌دهد و این موضوع آزادی عمل بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • فضای بیشتر

یکی دیگر از مزایای جالب توجه سرور اختصاصی یا Dedicated Server این است که شما در صورت نیاز می‌توانید CPU، رم و فضای دیسک بیشتری را درخواست کرده و حتی در صورت لزوم، سرور خود را به یک سرور سریع‌تر ارتقاء دهید.

 • قابلیت تنظیم

از آنجایی که سرور منحصرا در اختیار شما قرار دارد، می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را در آن انجام داده و تنظیمات لازم برای گرفتن حداکثر نتیجه را اعمال نمایید. قابلیت تنظیم سرور های نوع اختصاصی از مهم‌ترین مزایای این نوع سرور است که سبب محبوبیت آن از سوی کاربران شده و تقاضای بسیار بالا برای این سرور را به‌دنبال داشته است.

سرور هاستیدا؛ یک تیر و چند نشان!

 

خرید-سرور-از-هاستیدا

 

هاستیدا با ارائه سرور های ایران و سرور های خارج به صورت اختصاصی به مشتریان خود، زمینه را برای درخشش شما در دنیای وب فراهم کرده و موفقیت را برایتان به ارمغان می‌آورد. امنیت سرور های این شرکت توسط فایروال‌های سخت ‌افزاری تامین شده و احتمال هرگونه حمله‌ی سایبری نیز از میان برداشته می‌شود. استفاده از به‌روزترین سرور های HPE و پردازنده‌های بسیار قدرتمند، از جمله مهم‌ترین مزایای سرور های اختصاصی هستند که به ارائه‌ی خدمات باکیفیت و بی‌نظیر توسط این سرویس منجر می‌شوند.

خدمات مشاوره، پشتیبانی و مانیتورینگ در این مجموعه به‌صورت تلفنی یا از طریق تیکت انجام می‌شود و شما می‌توانید در تمامی روز های هفته و به‌صورت ۲۴ ساعته از این خدمات بهره‌مند گردید. سرویس بک‌آپ این امکان را فراهم می‌آورد که خریداران سرور های اختصاصی ایران دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات سرور خود نبوده و همیشه یک بک‌آپ از این اطلاعات در اختیار داشته باشند. از دیگر مزایای این سرور ها می‌توان به مقیاس‌پذیری این سرور ها و قابلیت ارتقای آن‌ها اشاره نمود. سرویس گیرندگان مجموعه این فرصت را در اختیار دارند که در هنگام نیاز، سخت‌ افزار و نرم‌ افزار های خود را در سریع‌ترین زمان ممکن ارتقاء داده و نیاز های خود را برطرف نمایند.

در این مقاله ابتدا به تشریح مفهوم سرور اختصاصی و کاربرد های آن پرداخته و سپس، سرور های ایران و خارج را به شما معرفی نمودیم. این مطلب در عین حال، مزایای خرید سرور را نیز بیان کرده و وجه تمایز سرویس اختصاصی هاستیدا با دیگر سرور های عرضه شده در بازار را بیان می‌کند.

نمایش بیشتر

ارغوان تهرانی

ارغوان تهرانی هستم، حدود ۵ سال است که در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کنم. علاقه زیادی به وب گردی و مطالعه مقالات حوزه IT دارم. در کنار فعالیت‌های تولید محتوا و سئو، علاقه زیادی به یادگیری مباحث هاستینگ دارم و در تلاش خواهم بود تا تجربیات و معلوماتم در این حوزه را با مخاطبین وبلاگ هاستیدا به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سرور اختصاصی برای سرور گیمینگ مناسب تره یا مجازی؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا