اینترنت و شبکه

آی‌پی ثابت چیست و چه کاربردی دارد؟

آی پی ثابت یا static IP یک آدرس آی پی است که به دستگاه شما تخصیص داده می شود و در مقایسه با آی پی داینامیک (dynamic IP) تغییر نمی کند. بدین معنا که هر بار که به اینترنت متصل می شوید، همان آی پی ثابت را خواهید داشت. این نوع آی پی معمولا برای دستگاه های شبکه، سرور مجازی و دستگاه هایی که به صورت پایدار به اینترنت متصل هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:


https://hostida.com/blog/what-is-ip/

تفاوت آی‌پی ثابت و داینامیک چیست؟

تفاوت اصلی بین آی پی ثابت و داینامیک این است که در آی پی ثابت یا  static IP ، آدرس آی پی به صورت ثابت و دائمی به دستگاه شما تخصیص داده می شود و در صورت قطع ارتباط به اینترنت و دوباره وصل شدن، آدرس آی پی شما تغییر نمی کند و همیشه همان است.

اما در آی پی داینامیک یا  dynamic IP، آدرس آی پی به صورت داینامیک تغییر می کند و هر بار که به اینترنت متصل می شوید، شما یک آدرس جدید دریافت می کنید. این نوع آی پی معمولا برای کاربران خانگی ویا کاربرانی که برای دستگاه های خود از آدرس آی پی پایدار نیاز ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

در کل، آی پی ثابت برای کاربرانی که نیاز به پایداری و قابلیت دسترسی ثابت دارند، مناسب است، در حالی که آی پی داینامیک مناسب کاربرانی است که نیاز به آدرس آی پی پایدار ندارند و می توانند با تغییر قیمت اینترنت سرویس دهنده خود، از سرویس کیفیت بهتر استفاده کنند.

مزایا و معایب آی پی ثابت چیست؟

به طور کلی، آی پی ثابت دارای مزایا و معایبی است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

مزایای آی پی ثابت:

قابلیت دسترسی مداوم: با تخصیص یک آدرس آی پی ثابت، دیگر نیازی به تغییر آدرس هر بار که به اینترنت متصل شوید ندارید. با داشتن آدرس ثابت، دسترسی به دستگاه شما همیشه ممکن بوده و شما می توانید از هر جای دنیا به دستگاه خود دسترسی داشته باشید.

امنیت بیشتر: آی پی ثابت برای شما این قابلیت را فراهم می کند که نسبت به حملات ویروس ها و هکرها از یک امنیت بیشتری برخوردار باشید، زیرا هرگونه حمله به آدرس آی پی شما با استفاده از فاصله طولانی باید انجام شود.

برای میزبانی سرویس ها: آی پی ثابت در مورد میزبانی سرویس هایی که به صورت پایدار باید در دسترس باشند، مناسب است. با داشتن آدرس IP ثابت، برای کاربرانی که دارای هاست ، ایمیل سرور و یا دیگر خدمات را بر روی کامپیوتر خود دارند، معیار مناسبی به شمار می رود.

معایب آی پی ثابت:

هزینه زیاد: هزینه تخصیص آدرس آی پی ثابت در بسیاری از موارد بیشتر از آدرس داینامیک است، زیرا نیاز به تجهیزات پشتیبانی، نگهداری و مدیریت آدرس دائمی دارد.

مسائل مربوط به نشانی آی پی: کمبود آدرس آی پی استفاده شده در نوع ثابت و همچنین مسائل مربوط به قطعات سخت افزاری پیچیدگی بیشتری را در مدیریت و کنترل نشانی شبکه ایجاد می کند.

حفظ حریم خصوصی: به دلیل ثابت بودن آدرس شبکه، با انجام فعالیت هایی مثل دانلود فایل های بزرگ و سیستم عامل بروز رسانی های پیوسته، ممکن است هویت شما و توزیع آدرس آی پی شما به برخی افراد بیرون از اینترنت افشا شود. این موضوع یک نکته ناراحت کننده در حفظ حریم خصوصی است.

باید توجه داشت که این مزایا و معایب به میزان متفاوتی برای هر شخص و سازمان متفاوت است و باید با توجه به نیازهای خود، تصمیم بگیرید که آی پی ثابت یا داینامیک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:


https://hostida.com/blog/how-to-block-ip-or-port-through-linux-iptables/

چه زمانی از آیپی ثابت استفاده نکنیم؟

قطعا همه کاربران نیاز به آی پی ثابت ندارند، به خصوص اگر کاربران حرفه ای شبکه نباشند. در زیر تعدادی از مواردی که باید به آنها توجه کنید تا خرید یک آی پی ثابت را ارزشمند بدانید:

1- اگر شما کاربر خانگی هستید: یک آدرس IP ثابت معمولا برای کاربران خانگی لزومی ندارد و ممکن است هزینه بیشتری را برای شما به دنبال داشته باشد.

2- اگر مشتری سرویس اینترنتی خود هستید: اگر شما یک کاربر یا مشتری خدمات اینترنتی هستید و می توانید آدرس IP دینامیک را دریافت کنید، نیازی به آی پی ثابت ندارید.

3- در صورتی که شما میزبانی وب سایت نمی کنید: اگر شما یک کاربر هستید که نیازی به میزبانی وب سایت ندارید، به آی پی ثابت هم نیازی ندارید.

بنابراین، اگر شما به تازگی به کار خود جهت توسعه دادن سیستم شبکه مشغول شده اید، انتخاب آی پی ثابت می تواند انتخاب خوبی نباشد.

در پایان پیشنهاد میکنیم حتما در زمان انتخاب آی پی ثابت دقت کنید که به آی پی چه کشوری نیازمند هستید، چراکه ممکن است برای بعضی از مصارف نیاز به خرید یک سرور مجازی ایران باشد و برای برخی دیگر یک آی پی خارجی مانند سرور مجازی انگلیس. انتخاب و خرید اشتباه این دو سرویس ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد بنابراین پیشنهاد میشود قبل از خرید سرور با آی پی ثابت حتما از کارشناسان واحد فروش هاستیدا مشاوره رایگان دریافت نمایید

بیشتر بخوانید:

https://hostida.com/blog/block-ip/

نمایش بیشتر

الهه براتی

هر احساسی داشته باشم، عشق به نویسندگی در من ثابت است. دوست دارم هرچه که می‌بینم ترسیم کنم؛ حال می‌خواهد به زبان کلمات باشد یا به زبان تصویر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا