خدمات میزبانی وب

مقایسه هاست اشتراکی با سرور مجازی و سرور اختصاصی

اگر قصد راه‌اندازی وب‌سایتی را دارید لازم است بدانید تهیه برخی ابزارها برای شما الزامیست. سرور و هاست دو ابزار تعیین کننده در عملکرد و توسعه وب‌سایت شما خواهند بود. اگر قصد خرید هاست دارید اما اطلاعات کافی درمورد هاست، سرور و انواع آن‌ها ندارید با ما همراه باشید تا تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر کنیم. در این مقاله در مورد مقایسه هاست با سرور ، مزایا و معایب هاست های اشتراکی نسبت به سرور مجازی و سرور اختصاصی صحبت خواهیم کرد.

هاست چیست ؟

هاست یا همان میزبان، در واقع فضایی است که داده ها و اطلاعات یک وب‌سایت روی آن ذخیره شده و در صورت درخواست آن‌ها از سوی کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. هاست انواع مختلفی دارد، هاست اشتراکی، اختصاصی و مجازی از انواع آن محسوب می‌شوند.


مطالب مرتبط :

1 . ssh چیست

2 . هاست چیست

3 . ماشین مجازی چیست

4 . آموزش خرید هاست اختصاصی


هاست اشتراکی چیست ؟

هاست اشتراکی یکی از انواع میزبان‌ها می‌باشد که در واقع منابع موجود روی یک سرور میان چند وب‌سایت اشتراک گذاری می‌گردد، منابعی مانند رم، سی‌پی‌یو، فضای ذخیره سازی، پهنای باند و… این نوع از هاست‌ها با توجه به مواردی که گفته شد، مناسب وب‌سایت‌های کوچک با ترافیک کم است. از مزایای هاست‌های اشتراکی مانند هاست لینوکس ایران می‌توان به عدم نیاز به دانش فنی برای استفاده از آن‌ها و همینطور کانفیگ و آماده سازی آن‌ها از سوی شرکت ارائه دهنده سرویس اشاره کرد.

مقایسه هاست با سرور

تعریف سرور مجازی و سرور اختصاصی :

سرور های مجازی از تقسیم بندی منابع سخت افزاری و پهنای باند یک سرور اختصاصی به وجود می‌آیند. این سرورها می‌توانند همزمان میزبان چند وب‌سایت باشند. منابع برای چندین وب‌ سایت، میزبان اطلاعات آن‌ها نیز باشند اما این موضوع را با هاست اشتراکی اشتباه نگیرید، اگر سرور اختصاصی را یک ساختمان در نظر بگیریم، و هر واحد آن‌ را یک سرور مجازی، در واقع هاست اشتراکی یک بخش از یک واحد محسوب می‌شود که در آن چند وب‌سایت میزبانی می‌شود در صورتی که هاست سرور مجازی، واحدی است که تنها میزبان یک وب‌سایت می‌باشد. سرور های مجازی نسبت به هاست های اشتراکی هزینه بالاتری را می‌طلبند.

سرورهای اختصاصی نیز همچون سرورهای مجازی میزبان داده‌ها و اطلاعات دریافتی هستند و با ورود اطلاعات و درخواست‌های کاربر می توانند پاسخ را فراهم کنند. این دسته از سرورها توسط مدیر وب‌سایت پیکربندی می‌شوند. استفاده از این سرور به شرکت‌ها و افرادی توصیه می‌شود که سرعت بالایی از سرور انتظار دارند. هم چنین همانطور که قبلا گفتیم می‌توانیم سرور اختصاصی را یک ساختمان در نظر بگیریم، تصور کنید که بعد از خرید یک سرور اختصاصی و آماده سازی آن برای میزبانی وب‌سایت شما، در واقع یک سرور با تمام منابع برای میزبانی وب‌سایت خود انتخاب کرده‌اید.

مزایای استفاده از سرور مجازی و سرور اختصاصی چیست؟

قبل از اینکه درمورد تفاوت دو نوع سرور مجازی و اختصاصی در مقابل هاست اشتراکی صحبت کنیم، خوب است اشاره‌ای به تفاوت کلی سرور و هاست نماییم:

 • سرورها در هر نوعی به عنوان ابر رایانه‌هایی شناخته می‌شوند که قدرت خود را از ساختار قوی سخت‌افزاری بدست ‌می‌آورند.
 • خوب است بدانید که سرورها این توانایی را دارند که به‌صورت شبانه روزی به فعالیت خود ادامه دهند.
 • بنابراین سروری که میزبانی وب‌سایت را دارد بدون محدودیت در هرزمان در دسترس کاربران خواهد بود.
 • سرورها علاوه بر میزبانی وب سایت شما نقش ناظر، مدیر و کنترل کننده را نیز ایفا می‌کنند.
 • کاربر با ورود به وب‌سایت و جستجوی اطلاعات، پاسخ درخواست‌هایش را از سرور دریافت می‌کند.
 • گفتیم سرورها ابر رایانه هستند، بنابراین هر سرور خود به چند بخش مانند هارد، سی پی یو، رم و… تقسیم می‌شود.

به صورت کلی سرور اختصاصی در راس است و هاست‌هایی که درآن وجود دارند زیر مجموعه‌های سرور هستند. سرورها به دلیل ماهیت ابریارانه‌ای می‌توانند چند وب‌سایت را میزبانی کند. همچنین، سرعت، منابع و قدرت هاست از آن تاثیر می‌پذیرد.

به عبارتی برای اینکه قدرت و سرعت هاست کم نشود سرور باید ترافیک کمی داشته باشد و بالعکس اگر سرور، میزبان چند وب‌سایت باشد باید انتظار تغییر در کارکرد هاست‌ها را داشته باشیم. حال می‌توانیم جزئی‌تر به تفاوت میان هاست اشتراکی و سرور مجازی و اختصاصی و مزایای استفاده از سرورها بپردازیم:

مقایسه هاست با سرور

مقایسه هاست با سرور مجازی :

مقایسه هاست با سرور در موارد زیر هاست اشتراکی جوابگوی نیازهای کاربران و مدیر وب‌سایت نیست و باید از سرور های مجازی مانند سرور مجازی ایران‌ استفاده شود:

 • اگر وب‎سایت‌هایی دارید که ترافیک آ‌ن‌ها بالاست حتما باید سرور مجازی استفاده کنید.
 • برای اینکه بتوانید عملیات پیکربندی سرویس میزبانی را خودتان انجام دهید.
 • اگر قصد دارید دسترسی به SSH داشته باشید.
 • اگر علاوه بر برنامه‌های پیش‌فرض میزبانی سرور به برنامه‌های دیگر تمایل دارید.
 • اگر بخواهید یک کنترل پنل شخصی داشته باشید.
 • بخواهید نسخه سیستم عاملی را که خودتان دوست دارید راه‌اندازی کنید.

مقایسه هاست با سرور اختصاصی :

به صورت کلی چه سرور اختصاصی و چه هاست اشتراکی داشته باشید هر دو در قالب میزبان وب‌سایت، ذخیره اطلاعات شما را انجام می‌دهند، اگر بخواهیم جزئی‌تر نگاه کنیم تفاوت‌هایی وجود دارد:

 • در هاست اشتراکی، سرور میزبان چندین وب‌سایت به صورت همزمان است که این خود باعث تاثیر گذاشتن این سایت‌ها روی یکدیگر می‌شود.
 • اگر سرور اختصاصی انتخاب شما باشد، همه فضای ذخیره موجود در سرور را برای میزبانی استفاده خواهید کرد.
 • چون سرور اختصاصی تنها برای کاربری شماست بنابراین می‌توانید از تمام منابع سخت افزاری و نرم افزاری آن استفاده کنید.
 • قدرت و سرعت وب‌سایت شما در صورتی که سرور اختصاصی داشته باشید قابل مقایسه با هاست اشتراکی نیست و عملکردی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.
 • از جمله تفاوت‌های بزرگ هاست اشتراکی و سرور اختصاصی این است که می‌توانید سرور خود را شخصی‌سازی کنید و هر نوع تغییر در آن طبق احتیاج خود ایجاد نمایید.
 • اگر قصد دارید از سرور اختصاصی استفاده کنید بنابراین باید بودجه بیشتری جهت هزینه‌ها کنار بگذارید.
 • تمام مسئولیت و تغییرات و بهینه سازی سرور اختصاصی توسط خود شما باید انجام بگیرد، بنابراین لازم است دراین مورد متخصص باشید و اطلاعات کافی داشته باشید.
 • در نظر داشته باشید، سرور اختصاصی بیشتر مناسب شرکت‌ها، سازمان‌ها و وب‌سایت‌هایی می‌باشد که ترافیک بالایی دارند.

مزایا و معایب هاست اشتراکی :

 • هاست اشتراکی قیمت مناسب‌تری دارد چرا که در سرور میزبان چندین هاست در کنار هم قرار دارند که این باعث تقسیم هزینه‌ها میان تمام هاست‌ها می‌شود.
 • سرورهای هاست اشتراکی، توسط شرکت ارائه دهنده بهینه سازی می‌شوند، بنابراین اگر متخصص استفاده از سرورها نیستید می‌تواند انتخاب ایده‌آل باشد.
 • تامین امنیت سرور توسط شرکت ارائه دهنده تضمین می‌گردد.
 • تمام پیکربندی‌ها را شرکت ارائه دهنده انجام می‌دهد بنابراین شما نیاز به طی کردن مراحل خاصی ندارید.
 • لزوم تهیه لایسنس بطور مثال برای کنترل پنلی مانند cPanel در مواقعی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید برطرف می‌شود.
 • احتیاج به نصب کنترل پنل و سیستم عامل ندارید.
 • اشکالات سرور هاست، توسط شرکت ارائه دهنده برطرف می‌شود.
 • چون هاست اشتراکی شما در یک سرور که میزبان چند وب‌سایت است قرار می‌گیرد بنابراین شما با امکان پایین آمدن سرعت مواجه هستید.
 • هاست‌های اشتراکی روی یک سرور هیچگونه تغییری نمی‌توانند روی سرور ایجاد کنند.
 • چون هاست شما در یک سرور با چند وب‌سایت دیگر اشتراک دارد بنابراین شما از دسترسی SSH برخوردار نخواهید شد.
نتیجه‌گیری:

در این مقاله به بررسی مقایسه هاست با سرور و انواع HOST پرداختیم، و تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر یک از آن‌ها را نسبت به انواع دیگر بررسی و تحلیل کردیم. در نهایت پیشنهاد ما به شما این است، در صورتی که شرکت یا وب‌سایتی تازه تاسیس با ترافیک کم دارید بسته به نوع نیاز های خود یکی از هاست های اشتراکی یا سرور مجازی را انتخاب کنید، اما در صورتی که وبسایتی با بازدید و ترافیک بالا دارید احتمالا این هاست‌ها پاسخگوی نیاز شما و کاربرانتان نباشند بنابراین پیشنهاد ما انتخاب یک سرور اختصاصی مانند سرور اختصاصی ایران برای میزبانی از وب‌سایت شما است.

نمایش بیشتر

ارغوان تهرانی

ارغوان تهرانی هستم، حدود ۵ سال است که در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کنم. علاقه زیادی به وب گردی و مطالعه مقالات حوزه IT دارم. در کنار فعالیت‌های تولید محتوا و سئو، علاقه زیادی به یادگیری مباحث هاستینگ دارم و در تلاش خواهم بود تا تجربیات و معلوماتم در این حوزه را با مخاطبین وبلاگ هاستیدا به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا