خدمات میزبانی وب

آشنایی با مجازی ساز Hyper-V و ویژگی های آن

Hyper-V یک مجازی ساز سخت افزار، محصولی از شرکت مایکروسافت است. هایپروی به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از آن یک ماشین مجازی یا سرور مجازی را ایجاد و اجرا کنید، هر ماشین مجازی مانند یک سرور مجازی کامل عمل می‌کند که روی آن می‌توان سیستم عامل و برنامه‌ها را اجرا کرد. ماشین های مجازی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شوند و روش کارآمدتری برای استفاده از سخت افزار نسبت به اجرای یک سیستم عامل بر روی یک سخت افزار فیزیکی است.

نحوه عملکرد Hyper-V

هایپروی هر ماشین مجازی یا سرور مجازی را در فضای ایزوله خود اجرا می‌کند، در واقع شما می‌توانید همزمان بیش از یک ماشین مجازی یا سرور مجازی را روی یک سخت افزار اجرا کنید. مجازی سازی یک سخت افزار کاربرد های زیادی دارد، مثلا به افراد مختلف دسترسی به سیستم های مختلف بدهید در صورتی که تنها از یک سخت افزار استفاده می‌کنید.

در بیشتر موارد هایپروایزر تعاملات بین سخت افزار و ماشین های مجازی و یا سرور مجازی را مدیریت می کند، این دسترسی تحت کنترل هایپروایزر به سخت افزار و ماشین های مجازی محیط ایزوله‌ای را اختصاص می‌دهد که در حال اجرا شدن است. در برخی از تنظیمات یک ماشین مجازی یا سیستم عاملی که در ماشین مجازی یا سرور مجازی اجرا می شود، دسترسی مستقیم به گرافیک، شبکه یا سخت افزار ذخیره سازی، داده می‌شود.

Hyper-V در ویندوز و ویندوز سرور جایگزین محصولات مجازی سازی سخت افزار قدیمی تر Microsoft مانند:Microsoft Virtual PC Virtual Server و Windows Virtual PC شده است. Hyper-V ویژگی های شبکه، عملکرد، ذخیره سازی و امنیتی را ارائه می دهد که در محصولات قدیمی‌تر وجود نداشت.

آشنایی با مجازی ساز Hyper-V و ویژگی های آن

کاربرد های مجازی ساز Hyper-V

 • ماشین مجازی یا سرور مجازی را ایجاد کنید و آن را گسترش دهید: با گسترش منابع مشترک، خدمات و منابع را با انعطاف پذیری بالایی می‌توان ارائه داد و با تغییر تقاضا منابع را تنظیم کرد.
 • استفاده کارآمد تر از سخت افزار: منابع و حجم کاری را روی کامپیوترهای قدرتمندتر ادغام کنید تا از انرژی و فضای کمتری استفاده کنید.
 • ایجاد و گسترش زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI): استفاده از استراتژی VDI (virtual desktop infrastructure) به شما در افزایش سرعت و امنیت داده‌ها و همچنین ساده سازی مدیریت سیستم عامل و برنامه های کاربردی کمک می‌کند، مجازی ساز Hyper-V به شما کمک می‌کند با استفاده از یک سخت افزار فیزیکی تعداد زیادی سیستم عامل در دسترس کاربران خود قرار دهید.

ویژگی های مجازی ساز Hyper-V

هایپر وی ویژگی های زیادی را ارائه می‌دهد، یک ماشین مجازی سازی شده شامل بخش های اساسی یک کامپیوتر فیزیکی مانند: پردازنده، حافظه، شبکه و … می‌شود و پیکربندی یک ماشین مجازی با توجه به نیاز شما انجام می‌شود.

 • Hyper-V Replica : در مجازی ساز هایپروی این امکان برای شما وجود دارد تا کپی‌هایی از ماشین مجازی یا سرور مجازی خود ایجاد کنید و در مکان فیزیکی دیگری آن ها را ذخیره سازی کنید و در صورت بروز هرگونه اختلال، اطلاعات را بازگردانی کنید. backup در Hyper-V دو نوع ارائه می‌شود، اولی از داده های ذخیره شده به صورت backup استفاده می‌کند و دیگری از VSS (Volume Shadow Copy Service) استفاده می‌کند تا بتواند برای برنامه‌هایی که از VSS پشتیبانی می‌کنند، backup سازگار با برنامه را ایجاد کند.
 • بهینه سازی : هر سیستم عامل که بر روی ماشین مجازی یا سرور مجازی نصب شده است دارای مجوعه‌ای از درایو ها و سرویس های یکپارچه سازی شده است که استفاده از سیستم عامل را در ماشین مجازی ساز Hyper-V آسان تر می‌کند.
 • live migration : در مجازی ساز هایپروی این امکان وجود دارد که انتقال اطلاعات از یک مستر سرور به مستر سرور دیگر صورت بگیرد بدون نیاز به خاموشی یا توقف در سیسم عامل ها، بعد از جابجایی اطلاعات درماشین مجازی یا سرور مجازی مقصد، اطلاعات رم مجدد بازخوانی می‌شود در این صورت دیگر نیازی به خاموش شدن و یا توقف در ماشین مجازی نخواهید داشت همین امر جابجایی یا توزیع ماشین مجازی را آسان تر می‌کند.
 • اتصال از راه دور: Hyper-V شامل Virtual Machine Connection، یک ابزار اتصال از راه دور برای استفاده در ویندوز و لینوکس است. برخلاف Remote Desktop این ابزار به شما دسترسی کنسول را می دهد، بنابراین می‌توانید ببینید در ماشین‌های مجازی سازی شده چه فرآیندی در حال اجراست حتی زمانی که سیستم عامل هنوز boot نشده است.
 • امنیت : boot ایمن و ماشین مجازی یا سرور مجازی محافظت شده به محافظت در برابر بدافزارها و سایر دسترسی های غیرمجاز به ماشین مجازی و داده های آن کمک می کند.

چگونه Hyper-V را دریافت کنیم

Hyper-V در Windows Server و Windows موجود است. Hyper-V به عنوان یک role سرور برای نسخه های x64 ویندوز سرور در دسترس است و به عنوان feature در برخی از نسخه های 64 بیتی ویندوز موجود است. همچنین به عنوان یک محصول سرور مستقل Microsoft Hyper-V Server قابل دانلود است.

محیط مجازی ساز Hyper-V

Hyper-V از چه سیستم عامل هایی پشتیبانی می‌کند

بسیاری از سیستم عامل ها بر روی ماشین های مجازی سازی شده اجرا می‌شوند، به طور کلی سیستم عاملی که از معماری X86 استفاده می‎‌کند روی ماشین های مجازی یا سرور های مجازی سازی شده قابل اجراست اما همه‌ی سیستم عامل‌هایی که قابل اجراست توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. در ادامه لیستی از سیستم عامل هایی که توسط Microsoft پشتیبانی می‌شود را معرفی کرده‌ایم:

 • پشتیبانی از لینوکس و ماشین های مجازی FreeBSD برای Hyper-V در ویندوز
 • پشتیبانی از Windows guest operating systems برای Hyper-V در سرور ویندوز

اجزای تشکیل دهنده‌ی Hyper-V

Hyper-V از قسمت های ضروری تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا بتوانید ماشین های مجازی یا سرور های مجازی ایجاد و اجرا کنید. این قسمت ها با هم پلتفرم مجازی سازی نامیده می‌شوند، بخش های مورد نیاز شامل: Hypervisor ویندوز، سرویس مدیریت ماشین مجازی Hyper-V، ارائه دهنده WMI مجازی سازی، گذرگاه ماشین مجازی (VMbus)، ارائه دهنده سرویس مجازی سازی (VSP) و درایور زیرساخت مجازی (VID) می‌باشد.

Hyper-V همچنین دارای ابزارهایی برای مدیریت و اتصال است، این ابزارها عبارتند از:

 • Hyper-V Manager
 • ماژول Hyper-V برای Windows PowerShell
 • اتصال ماشین مجازی (گاهی اوقات VMConnect نامیده می شود)
 • Windows PowerShell Direct

فناوری های مرتبط با هایپروی

موارد زیر برخی از فناوری های مایکروسافت هستند که اغلب با Hyper-V استفاده می شوند:

 • Failover Clustering
 • remote desktop services
 • System Center Virtual Machine Manager

Hyper-V یک مجازی ساز سخت افزار مبتنی بر Hypervisor است و با ویندوز سرور ۲۰۱۲ به‌صورت یکپارچه ارائه شده است و محیط کاربری ساده ای دارد، با استفاده از این مجازی ساز این امکان فراهم می‌شود که Dedicated Server به تعدادی سرور مجازی با منابع مشخص که هر یک سیستم عامل و مشخصات خاص خود را دارند تقسیم شود.

نمایش بیشتر

کیمیا مهرابی

کیمیا مهرابی هستم، حدود 2 سال است که در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا