آموزش

آموزش کاهش فضای پارتیشن VMFSL در ESXi7

قبل از vSphere7 ، اندازه و شماره پارتیشن ثابت بود. این امر پشتیبانی از نصب ماژول‌های بزرگ، عملکرد اشکال زدایی و اجزای احتمالی Third-party را محدود می‌کرد.

امروزه نیاز به ماشین‌های ESXi برای پشتیبانی از VMware یا نرم‌افزارهای Third-party بیش از پیش احساس می‌شود.

بیشتر بخوانید:

معرفی VMware و کاربردهای آندر  vSphere 7.x فقط پارتیشن بوت سیستم روی 100 مگابایت ثابت شده است. بقیه پارتیشن‌ها پویا هستند، به این معنی که اندازه پارتیشن بر اساس اندازه Boot Media تعیین می‌شود.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه در زمینه کارت های SD و دستگاه های USB، پارتیشن ESX-OSData است. همه پارتیشن‌های غیر  ازبوت مانند پارتیشن‌های هسته‌، قفل و پارتیشن‌های اسکرچ اکنون تحت پارتیشن جدیدی به نام پارتیشن ESX-OSData (VMFS-L) ادغام شده‌اند.

VMFS  چیست؟

این واژه برای تعریف فایل کلاستر شده شرکت VMware به کار می‌رود و مخفف عبارت VMware Virtual Machine File System است. فایل VMFS از پیشروهای دنیای مجازی سازی به حساب می‌آید و کارایی یا Performance بالایی دارد و برای ذخیره‌سازی فایل‌هایی با حجم بالا ( دیتاسنترهای بزرگ تا کوچک) طراحی و بهینه‌سازی شده است.

از کاربردهای این فایل می‌توان به استفاده از در ساختار VMware vSphere برای ذخیره‌سازی فایل‌های سرور مجازی و Snapshot ها اشاره کرد. البته این 2 مورد تنها بخش کوچکی از کارایی این فایل سیستمی به شمار می‌روند و موارد استفاده بسیار بیشتری می‌توان از آن کرد.

فایل سیستم VMFS را می توان بر روی دیسک های مبتنی بر SCSI و در ذخیره سازیblock storage accessed ایجاد کرد.

در این مقاله به شما می‌آموزیم که چگونه می‌توانید فضای پارتیشن VMFSL درESXi7  را کاهش دهید.

پارتیشن VMFS باید روی یک دستگاه ذخیره‌سازی پایدار با استقامت بالا ایجاد شود تا درخواست‌های IO ارسال شده به آن افزایش ‌یابد.

نکته

نسخه جدید ESXi گزینه systemMediaSize را به امکانات خود اضافه کرده است تا فضای مورد استفاده‌ی ذخیره‌سازی سیستم در هنگام نصب را سفارشی کند و مطابقت بیشتری با هدف و اندازه سرور داشته باشد.

کاهش فضای پارتیشن VMFSL در ESXi7

برای نصب ESXi شما احتیاج به یک سرور مانند سرور اختصاصی ایران دارید. پس از تهیه این سرور، کافی است هنگامی که پنجره نصب ESXi ظاهر شد، Shift+O را همزمان و به مدت 5 ثانیه نگه دارید تا گزینه‌های بوت را مشاهده کنید.

حالا می‌توانید دستور زیر را در این قسمت وارد کنید.

systemMediaSize=small

تغییر boot.cfg برای داشتن گزینه boot:

فایل boot.cfg را ویرایش کنید و گزینه های بوت را به خط kernelopt اضافه کنید.

برای مثال kernelopt=runweasel systemMediaSize=small

منبع:

Boot option to configure the size of ESXi system partitions 

بیشتر بخوانید:

معرفی VMware و کاربردهای آن


 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا